Analog Bottletop Dispensers
- (1)
- (11)
- (27)
- (1)
- (2)
- (106)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (18)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (14)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (9)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (71)
- (39)
- (3)
- (41)
- (11)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (2)
- (2)
- (16)
- (11)
- (2)
- (105)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fits most laboratory bottles either directly or using supplied adapters. Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispensers feature excellent chemical resistance, high volumetry performance and simplified maintenance. Volume range stretches between 0.1 and
| Includes | PFA-coated plunger and integrated calibration |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Fits most laboratory bottles directly or with supplied adapters |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Model | Calibrex solutae 530 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Type | Adapter |
|---|
DWK Life Sciences Calibrex™ Organo 525 Bottle-Top Dispensers w/Flow Control Stopcock
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Socorex™ Bottle Top Dispensers is intended for the safe and reproducible liquid distribution of volumes up to 25, 50 and 100mL. Selection between organo and solutae models for best chemical resistance.
| Includes | Ground glass plunger |
|---|---|
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Color | Yellow |
| Model | 525 Organo |
| Autoclavable | Autoclavable |
Eppendorf™ Varispenser™ 2/2x Discharge Tubes
Varispenser™ 2/2x Discharge Tubes are useful for liquid dispensing directly from supply bottles or other big laboratory vessels containing aqueous liquids, lyes, acids, bases or solvents.
| Diameter (English) | 0.11 in. |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 0.078 in. |
| Shape | Spiraled |
| Length (Metric) | 80 cm |
| Length (English) | 31.49 in. |
| For Use With (Application) | Liquid dispensing directly from supply bottles or other big laboratory vessels containing aqueous liquids, lyes, acids, bases or solvents. |
| Density | 2.2 g/cm3 |
| Vapor Pressure | 600 mbar |
| Channels | 1 |
| Device Holds | Bottle |
| Temperature (English) | 59°F to 104°F |
| Diameter (Metric) | 3 mm |
| Viscosity Rating | 500 mm2/sec. |
| Certifications/Compliance | Yes |
| Weight (Metric) | 0.16 kg |
| Temperature (Metric) | 15°C to 40°C |
| Color | White |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Material | Polypropylene |
| Thread Size | GL 45 |
| Thread Type | Bottle Thread |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Discharge Tube |
| Model | Varispenser™ 2/2x |
| Increments | 0.05 mL |
| Weight (English) | 0.35 lb. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Operating Conditions | 10% to 90% Humidity, Non-condensing |
| Color | White |
|---|---|
| Volume (Metric) | 0.2 to 100 mL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Density | 2.2 g/cm3 |
| Channels | 1 |
| Device Holds | Bottle |
| Angle | 360° |
| For Use With (Equipment) | 2 mL, 5 mL, 10 mL Bottles |
| Product Type | Telescopic Aspirating Tube |
| Model | Varispenser™ 2 |
| Increments | 0.05 mL |
| Autoclavable | Autoclavable |
Eppendorf™ Varispenser™ 2/2x Bottle Thread Adapters
Varispenser™ 2/2x Bottle Thread Adapters are made from Ethylene tetrafluoroethylene (ETFE).
| Color | White |
|---|---|
| Material | ETFE |
| Thread Size | GL 45 |
| Thread Type | Bottle Thread |
| Sterility | Non-sterile |
| Density | 2.2 g/cm3 |
| Channels | 1 |
| Reproducibility | Yes |
| Precision | ±1% to ±0.1% |
| Product Type | Bottle Thread Adapter |
| Model | Varispenser™ 2/2x |
| Weight (English) | 0.050 lb. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Weight (Metric) | 0.023 kg |
United Scientific™ Bottle Top Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Bottle Top Dispenser complete with five additional adapters (28 mm, 32 mm, 36 mm, 40 mm and 45 mm) for use right out of the box.
| Includes | 28, 32, 36, 40, 45 mm Adapters |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Angle | 100° |
| Product Type | Bottletop Dispenser |
| Color | Blue |
| Material | Borosilicate Glass,PTFE |
| Certifications/Compliance | ISO 17025 accredited laboratory with ISO 8655 Standards |
| For Use With (Application) | Dispense precise amounts of solution from bottles or other containers |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Channels | 1 |
| Display | Analog |
United Scientific™ Bottle Top Dispenser with Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Convenient kit which includes a bottle top dispenser and GL45 Media Bottle.
| Includes | Dispenser and Glass Bottle |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| For Use With (Equipment) | Chemicals |
| Product Type | Analog Bottletop Dispenser with Adapters |
| Color | White |
| Material | PTFE,Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Certifications/Compliance | ISO 8655 |
| For Use With (Application) | Dispensing Liquids |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Channels | 1 |
| Display | Analog |
United Scientific™ Duel Inlet Sapphire Bottle Top Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Innovative design allows users to draw liquids from two different sources.
| Includes | Dual Inlet Dispenser |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| For Use With (Equipment) | Chemicals |
| Product Type | Analog Bottletop Dispenser with Adapters |
| Color | White |
| Material | PTFE |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Certifications/Compliance | ISO 8655 |
| For Use With (Application) | Dispensing Liquids |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Channels | 1 |
| Display | Analog |
United Scientific™ Jade Bottle Top Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This bottle top dispenser features a recirculation valve.
| Includes | Dispenser and Adapters |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| For Use With (Equipment) | Chemicals |
| Color | White |
| Material | PTFE |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Certifications/Compliance | ISO 8655 |
| For Use With (Application) | Dispensing Liquids |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Channels | 1 |
| Display | Analog |
Labsciences BOTTLE TOP DISPENSER 0.5-5 ML
Smooth plunger movement for accurate and precise dispensing. Fully autoclavable and compatible with all reagents except HF. Easy to disassemble for cleaning and servicing. Includes 5 adapters that fit most reagent bottles.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Essentials Bottletop Dispenser; 5 to 60 mL
Unique PTFE piston with intergral o-ring provides smooth motion and high accuracy. Features a built-in 30-mm threaded screw top and include adapters for 28-, 32-, 36-, 40- and 45-mm bottles. Dispenser is easy to calibrate and disassemble for cleaning.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
SCILOGEX LLC 0.5-5ML DISPENSMATE PLUS
NC1025116 0.5-5ML DISPENSMATE PLUS
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
SCILOGEX LLC 1-10ML BOTTLE TOP DISPENSER
NC1081029 1-10ML BOTTLE TOP DISPENSER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More